Jak chronić dziecko przed promieniowaniem słonecznym na plaży?
Wielu z nas jak co roku wybiera się nad morze. Dla niektórych będą to pierwsze wakacje z dziećmi, dla innych kolejne. Jak powinniśmy chronić nasze dzieci przed słońcem i innymi dolegliwościami?
Czym jest promieniowanie słoneczne i dlaczego należy korzystać z niego w umiarkowanych ilościach?
Ten termin obejmuje światło widzialne, ciepło i promieniowanie UV. To ostatnie jest obszarem naszego zainteresowania. Na jego ilość mają wpływ takie rzeczy jak:
- położenie słońca
- szerokość geograficzna
- zachmurzenie
- wysokość
- ozon
- powierzchnie odbijające
Promieniowanie UV to jeden z najważniejszych czynników wpływających na skórę, jej wygląd i kondycje. Reakcją skóry jest opalenizna lub jej zaczerwienienie. Ma ono też jednak też inne skutki takie jak: fotostarzenie skóry czy też stymulacja rozwoju procesów nowotworowych. Długie wystawienie na promieniowanie UV może powodować czerniaki oraz nowotwory skóry.
Czy opalanie jest zdrowe?
Nie, pojęcie zdrowego opalania nie istnieje. Już zbrązowienie skóry świadczy o jej uszkodzeniu, gdyż tak próbuje się bronić przed promieniowaniem UV. Jednak nie należy całkowicie unikać słońca gdyż pod jego wpływem nasz organizm wytwarza witaminę D, ale wystarczy do tego codziennie 15 minut na słońcu od maja do września by wyprodukowano wystarczająco dużo tej witaminy.
Jak chronić skórę dzieci przed promieniowaniem?
W tym celu powinniśmy stosować preparaty kosmetyczne zawierające filtry UV. Coraz częściej wprowadza się składniki pochodzenia naturalnego, które pochłaniają promieniowanie. U dzieci jednak zaleca się stosowanie filtrów mineralnych, które ulegają jedynie niewielkim przemianom po kontakcie z promieniowaniem UV. Poza kremami warto unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce na 2h i przed i 2 po osiągnięciu maksymalnej wysokości, zwłaszcza latem. Jeśli chodzi o ubrania najbardziej pożądane są te, które są przewiewne i zakrywają również przedramiona i nogi, ale należy pamiętać, że mokre ubrania tracą swoje wartości ochronne. Warto też zainwestować w nakrycia głowy. Wracając do filtrów należy także pamiętać o stosowaniu się do zasad ich stosowania. Powinniśmy aplikować odpowiednie ich ilości na wszystkie miejsca, które nie są chronione przez ubranie. Warto zwrócić tutaj uwagę na twarz, kark, uszy, ramiona oraz ręce. Ochrona też powinna być dostosowana do warunków w jakich będziemy przebywać – od silnych do tych bardzo silnych filtrów.
Co się stanie gdy zaniedbamy bezpieczeństwo?
Poza delikatnymi poparzeniami skóry może dojść także do zjawiska nazwanego udarem słonecznym. Jego przyczyną jest przegrzanie organizmu na skutek długotrwałego wystawiania ciała na działanie promieni słonecznych, a to zaburza pracę ośrodka termoregulacji prowadząc do odwodnienia i nadmiernej utraty elektrolitów.
Gdyby wystąpiły jakieś objawy ( wysoka temperatura, wymioty, biegunka, zaczerwienienia skóry, dreszcze) należy przede wszystkim wezwać pogotowie, a do czasu przybycia należy z dziecka zdjąć ciepłe ubrania. Później możemy także ochładzać ciało dziecka poprzez robienie nakładów z ręczników z letnią wodą, ale nie wolno wkładać dziecka do lodowatej wody lub obkładać go lodem.