Bagaż podręczny w tanich liniach lotniczych

6 sierpnia 2018

Latanie samolotami staje się coraz bardziej popularne i z tego środka transportu korzysta coraz więcej ludzi. Na lot samolotem decydujemy się nie tylko wtedy, gdy w grę wchodzi pokonywanie dużych odległości między kontynentami. Coraz więcej linii lotniczych oferuje krótkie połączenia pomiędzy największymi miastami europejskimi, a nawet w ramach jednego kraju. To pozwala ograniczyć znacznie czas podróży, a dzięki stale rosnącej popularności tanich linii lotniczych, koszty takiego przelotu okazują się coraz bardziej przystępne.

Tanie linie lotnicze zdecydowanie stawiają na ilość. Zauważył to na pewno każdy pasażer, który miał możliwość spędzenia lotu zarówno w standardowych liniach, jak i tych zaliczanych do tanich. Tutaj duży nacisk kładzie się na to, żeby zmieścić na pokładzie jak największą liczbę pasażerów. Cierpi na tym komfort lotu, ale przede wszystkim mamy ograniczoną ilość bagażu podręcznego, który możemy ze sobą zabrać na pokład.

Zasady wnoszenia bagażu podręcznego

Ograniczenia w ilości bagażu, wnoszonego na pokład samolotu nie dotyczą standardowych linii lotniczych, tymczasem w tanich liniach są zjawiskiem naturalnym. Każda firma posiada odrębne zasady, a planując lot, warto się z nimi zapoznać, choćby po to, żeby uniknąć dodatkowych kosztów. Jedni przewoźnicy pozwalają wziąć na pokład dwie sztuki bagażu podręcznego, inni każą sobie za to dopłacić. Zależnie od tego, jaki bagaż planujemy zabrać ze sobą, możemy wybrać ofertę innej linii, której zasady są dla nas korzystniejsze.

Najważniejszym cechą bagażu podręcznego jest jego rozmiar. To oczywiste, biorąc pod uwagę dostępne miejsce w samolocie, czyli schowki w lukach nad głowami pasażerów, czy pod siedzeniami. Każda linia lotnicza określa najbardziej odpowiednie dla siebie rozmiary, co najczęściej sprawdza się za pomocą specjalnych stelaży znajdujących się na lotnisku.

bagaż podręczny w rayanair

Bagaż podręczny Ryanair

Standardowo na pokład samolotu można wnieść tylko jedną sztukę bagażu podręcznego, o wymiarach 35 x 20 x 20 cm. Istnieje możliwość wniesienia drugiej sztuki bagażu o wymiarach 55 x 40 x 20 cm i wadze do 10 kg, ale wymaga to posiadania taryfy Flexi Plus / Plus lub Family Plus, albo wykupienia pierwszeństwa wejścia na pokład. Pozostałe osoby mogą mieć ze sobą podobny bagaż (55 x 40 x 20 cm), ale nie jest wnoszony na pokład, tylko leci w luku bagażowy. Warto szczególnie przypilnować podanych przez przewoźnika wymiarów i wag bagażu, ponieważ jest on zazwyczaj szczegółowo sprawdzany przez personel. Przekroczenie wymiarów powoduje umieszczeniem bagażu w luku i naliczeniem opłat za dodatkowy bagaż.

Bagaż podręczny Wizz Air

Ten przewoźnik posiada w swojej ofercie trzy taryfy biletowe, które określają ilość wnoszonego na pokład bagażu.

  • Taryfa Basic - standardowa taryfa, w ramach której możemy wnieść na pokład tylko jeden mały bagaż podręczny,
  • Taryfa Wizz Go - ta taryfa pozwala nam zabrać na pokład tylko mały przedmiot podręczny, tymczasem nasz bagaż rejestrowany (do 20kg) poleci w luku bagażowym,
  • Taryfa Wizz Plus - to najdroższa taryfa, dzieki której weźmiemy na pokład bagaż podręczny, drobny przedmiot osobisty, a bagaż rejestrowany może ważyć do 32 kg i w zależności od trasy może różnić się rozmiarem.

Warto dodać, że we wszystkich taryfach bagaż podręczny musi zmieścić się w lukach nad siedzeniami, tymczasem przedmiot podręczny ma wejść pod fotel.