Pies na wakacjach — o czym powinniśmy pamiętać?

23 sierpnia 2018

Wakacje to czas podróży. Wiele osób nie wyobraża sobie jednak wyjazdu bez swojego psa. Jak zatem zabezpieczyć zwierzaka, aby podróż była dla niego bezpieczna?  Przede wszystkim należy upewnić się, że w miejscu przeznaczenia zwierzak będzie tolerowany.  To   bardzo ważne podczas wyjazdu za granicę.

Przewóz psa za granicę

Wycieczki z psem po Europie nie są zbyt kłopoltiwe. Większość krajów UE korzysta z tych samych rozwiązań prawnych. Psa trzeba jedynie wyposażyć w chipa, który pozwala na jego identyfikację. Honorowane są również tatuaże powstałe przed rokiem 2011. Należy posiadać także paszport z informacją o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Niektóre kraje mają jednak bardziej skomplikowane procedury. W przypadku Malty, Irlandii, Finlandii czy Wielkiej Brytanii psa trzeba zabezpieczyć przeciwko tasiemcowi. Leki należy mu podać na od 24 do 120 godzin przed przekroczeniem granicy.  Najbardziej restrykcyjne przepisy obowiązują jednak w Australii./  Tam w zasadzie zabranie psa na krótki wyjazd nie jest możliwe.  Obowiązuje bowiem miesięczna kwarantanna, a wcześniej pół roku pies  musi spędzić w kraju zatwierdzonym.

Szczególnie warto zachować uwagę  gdy pies nie ma jeszcze 3 miesięcy lub zaliczany jest do ras niebezpiecznych. Do niektórych krajów takich psów przywozić nie wolno,  albo trzeba spełnić dodatkowe wymagania. W skrajnych wypadkach może dojść nawet do uśpienia zwierzaka.

przewóz psa

Bezpieczny transport psa

Jeśli korzysta się z transportu publicznego, należy dostosować się do przepisów przewoźnika. W autobusie czy pociągu pies musi mieć smycz i kaganiec.  Nieco trudniej jest w samolocie. Niektóre linie w ogóle nie przewożą zwierząt. W przypadku, gdy taka możliwość jest dopuszczalna, warto zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi. Pies, który waży do 8 kg na ogół przewożony może być w kabinie pasażerskiej razem ze  swoim właścicielem. Większe zwierzaki podróżują w luku bagażowym.

 W samochodzie osobowym warto z kolei zadbać o szelki łączone z zaczepami. Lepszym rozwiązaniem są jednak transportery dla zwierząt.

Gadżety na wakacyjne wyprawy

Przez cały wyjazd pies musi mieć dostęp do świeżej wody. Tutaj sprawdzają się specjalne butelki z poidłami. Nie zajmują one zbyt wiele miejsca, a przy tym są bardzo funkcjonalne. Psa nie należy poić wodą ze stawów, jezior czy fontann. Jest ona bowiem często wzbogacana o substancje chemiczne, co jest dla zwierzaka bardzo groźne. Ponadto trzeba pamiętać, że wiele  psów źle znosi upały. Dlatego muszą często odpoczywać w cieniu.

Wakacje to dla psa więcej ruchu Warto więc zadbać o wygodne szelki. Niekiedy mają one dodatkowe kieszenie na woreczki na odchody czy psie smakołyki. w górach przydatne są z kolei specjalne smycze do biegania. Psa należy też wyposażyć w adresatkę z danymi jego właściciela na wypadek zgubienia się.

Dobrze zaplanowane wakacje z psem mogą być naprawdę miłe. W końcu wszystkie psy kochają spacery i poznawanie nowych miejsc.  Przede wszystkim jednak należy im zapewnić bezpieczną podróż i cały czas pamiętać o ich potrzebach.