Włoskie wakacje – za co kochamy toskański styl?
Malownicza kraina w Apeninach Północnych to turystyczny raj. Zakochani znajdą tu romantyczne średniowieczne mieściny, globtroterzy – urokliwe bezdroża, zaś żądni wrażeń turyści odkryją moc atrakcji w miastach, tętniących artystycznym życiem. To co w Toskanii kusi jednak najbardziej, to możliwość bliskiego obcowania z wyjątkową architekturą, która od wieków niezmiennie wpisuje się w tamtejszy krajobraz. Piękne wille w kolorze stylowych piaskowców, fantazyjne balustrady, romantyczne mury i fontanny – to wszystko sprawia, że toskańskie posiadłości przyciągają podróżujących z całego świata. Wszyscy oni chcą doświadczyć włoskiego stylu życia w murach historycznych budynków. Tym, którzy marzą o podróży do tej części Włoch lub mają ją w planach, zdradzamy, z czego bierze się nieodparty urok toskańskich rezydencji.
Włoski styl życia
Zapierające dech w piersiach krajobrazy, prosta i wyśmienita kuchnia, warunki sprzyjające stylowi życia według zasady słodkiego „nic-nierobienia”. Trudno wskazać jeden powód, który przyciąga podróżnych do górzystej krainy w centralnej części Włoch, ale z całą pewnością każdy jest słuszny! Poszukujący inspirujących doświadczeń turyści rezygnują z noclegów w hotelach i pensjonatach, by zasmakować prawdziwej toskańskiej rutyny w urokliwych posiadłościach na obrzeżach miast. To tu czas zatrzymał się w miejscu, a każdy zakątek kusi czarem zaklętych w sobie historii. Cechą wspólną toskańskich willi jest ich prosta forma i surowy charakter wynikający bezpośrednio z wykorzystanego budulca. Grubo ciosane bloki kamienne tworzą masywne mury budynków, przeprute niewielkimi oknami na piętrze i dużymi, przeważnie zamkniętymi łukiem przeszkleniami na parterze, gdzie toczy się dzienne życie. Domostwa, posadowione często na szczycie wzniesienia, górują nad okolicą w otoczeniu cyprysów i drzew oliwkowych. Stają się wakacyjną oazą i miejscem, w którym nawet najbardziej zwyczajne wydarzenie przypomina kadr ze filmu o beztroskim lecie w gorącej Italii.
Wyrafinowana prostota
Urok włoskich posiadłości to efekt połączenia prostoty i wyrafinowania. Na pierwszy rzut oka budynki można uznać za mało powabne bryły, ale ich wykończenie stanowią jednak starannie wykonane, stylowe elementy z drewna i z kamienia. Kolorowe okiennice, dachówki w naturalnym kolorze gliny oraz kamienna ornamentyka, skutecznie ocieplają surowe, geometryczne kształty domostw. Jest jeszcze jeden charakterystyczny element architektoniczny większości toskańskich domów: - Masywne i ciężkie okna włoskich willi powstały z drewna, ponieważ jest to nie tylko szlachetny, ale również wytrzymały materiał, będący idealnym rozwiązaniem przy wielkootworowej stolarce okiennej. Drewno jest znacznie bardziej odporne na drgania, rozprężenia i zmieniające się warunki atmosferyczne. Poza tym tradycyjne okna odzwierciedlają rustykalny styl toskańskich willi, podkreślając ich sielski charakter i tworząc spójną całość z innymi elementami architektury tej części Włoch: kamiennymi murami i dachami o ciepłych kolorach oraz klasycznymi, drewnianymi okiennicami – wyjaśnia Mariusz Kubik, dyrektor produkcji marki Urzędowski.
Liczą się szczegóły
Najbardziej charakterystyczne dla wnętrz we włoskich domach jest harmonia i zachowanie idealnych proporcji. To dlatego, choć mieszkańcy Italii uwielbiają misterne wzornictwo, unikają wyraźnych kontrastów i używania wielu różnych deseni. Kolorystyka włoskich wnętrz to przede wszystkim biele, beże, brązy, błękity i stonowane czerwienie – czyli kolory charakterystyczne dla stylu śródziemnomorskiego. Kolejną zasadą w aranżacji toskańskich domów jest korzystanie ze szlachetnych materiałów, takich jak: drewno, skóra i kamień. To właśnie one podkreślają wyjątkowy charakter wysokich pomieszczeń z oryginalną sztukaterią na ścianach i na sufitach. Starannie wykończone, rustykalne meble, współgrające z wyszukanymi żyrandolami, złoconymi lustrami i kolumnadami, są dopełnieniem toskańskiego wnętrza z nutą południowej nonszalancji.
Rustykalny charakter
Choć obecnie architektura Toskanii kojarzona jest raczej ze stylowymi, a nawet ekstrawaganckimi wnętrzami, początkowo przestronne wille zamieszkiwali rolnicy. Tradycyjnie parter przeznaczano na stajnie i kurniki. Część mieszkalną stanowiły natomiast wyższe poziomy budynku, do których rodziny dostawały się nie schodami, a po drabinie. Choć kolejne pokolenia Toskańczyków coraz częściej rezygnowały ze stylu życia swoich przodków, rustykalny charakter architektury nadal jest tu widoczny. I prawdopodobnie to właśnie on sprawia, że każdego roku całe rzesze turystów odwiedzają tę niezwykła krainę w centralnej części Italii, zachwycając się krajobrazami i wyjątkowymi budynkami. W willach znajdujących się na zboczach wzgórz, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, podróżnicy mogą pozwolić sobie na kontakt z naturą, na delektowanie się miejscowymi przysmakami oraz na odprawianie rozkosznego, wakacyjnego i najsłynniejszego włoskiego rytuału: dolce far niente.
Nuta Toskanii w polskim domu
Miłośnicy toskańskiego stylu, nie muszą czekać na sposobność zagranicznego wyjazdu. Również w naszym klimacie można z sukcesem zaaranżować wnętrza w taki sposób, aby przywodziły na myśl urok włoskiej prowincji. Wystarczy kierować się zasadami aranżacji wnętrz, stosowanej od wieków przez Włochów. Naturalne materiały wykończeniowe, kolory ziemi, proste meble i gustowne dodatki. Oto sekret, który sprawi że będziesz cieszyć się Toskanią przez cały rok.