Jak podróżować po Niemczech? Pociągi, autobusy i komunikacja miejska

14 sierpnia 2018

Niemcy są jednym z większych państw Europy. Zajmują siódme miejsce pod tym względem. Kraj ten jest bardzo zróżnicowany, a jego najciekawsze punkty niekiedy są daleko od siebie rozlokowane. Dlatego też w takim przypadku bardzo potrzebne jest nam dobre zorganizowanie i przede wszystkim odpowiedni transport. Komunikacja pomiędzy poszczególnymi miastami jest naprawdę bardzo dobra. Jednak czasem musimy się nagłowić by spędzić w podróży mało czasu i by nie zrujnowała ona naszego portfela.

Podróż samochodem

Podczas podróży samochodem przez Niemcy warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim należy przestrzegać ograniczeń prędkości, szczególnie na autostradach, gdzie obowiązuje limity do 130 km/h. Ważne jest również zwrócenie uwagi na oznaczenia na drogach, które informują o strefach ekologicznych oraz zakazie wjazdu dla niektórych pojazdów. W Niemczech obowiązuje również zakaz jazdy po alkoholu oraz korzystania z telefonu podczas prowadzenia samochodu. Zawsze należy mieć przy sobie ważne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny, polisę OC i prawo jazdy.

Komunikacja kolejowa - pociągi w Niemczech

Bez wątpienia najszybciej jesteśmy w stanie dotrzeć w Niemczech pociągiem. Jest jednak jeden minus takiego stanu rzeczy, pociągi są tam bardzo drogie. Jednak podróż nimi jest wygodna, nie mają one dużych opóźnień i wiele bezpośrednich połączeń. Podobnie jak i w Polsce, w Niemczech mamy różne podziały odnośnie pociągów. Inne jeżdżą na dłuższych trasach, inne natomiast na krótszych.

Najdroższe, a zarazem najbardziej luksusowe, są pociągi InterCityExpress. Jeżdżą one na bardzo długie trasy, są komfortowe i przede wszystkim bardzo wygodne. Jeśli interesuje nas jakaś mniejsza odległość przejazdu, warto skorzystać z pociągu regionalnego. Są one zazwyczaj o połowę tańsze. Niekiedy bilety na nie zakupione uprawniają także do tego, by korzystać z komunikacji miejskiej i móc chociażby dojechać na dworzec.

Jeżeli chodzi o zakup biletu na pociąg, mamy dwie opcje. Możemy skorzystać ze specjalnych automatów, które są na dworcach. Jeśli jednak chcemy nieco zaoszczędzić, najlepszą opcją będzie zakup biletu poprzez stronę internetową. Wówczas otrzymujemy go na maila i mamy zazwyczaj kilka euro więcej w kieszeni. Jeśli planujemy podróż ze sporym wyprzedzeniem, czasem możemy natknąć się na Sparpreis. To specjalne okazje cenowe, które pozwalają nam zakupić bilet sporo taniej.

pociągi w Niemczech

Czy można zaplanować tańszą podróż pociągiem?

Jak w przypadku każdej innej formy komunikacji, można podróżować pociągami w Niemczech znacznie taniej. Jest kilka opcji, które nam to umożliwiają. Pierwszą opcją jest zakup karty BahnCard. Uprawnia nas ona do korzystania ze zniżek 25%, 50% czy też 100%. Za kartę wówczas kolejno musimy zapłacić 62, 255 oraz 4090 euro. Karta przychodzi do nas do domu, ale możemy także pobrać ją i od razu wydrukować, by móc z niej skorzystać.

BahnCard Flex to natomiast karta działająca na zasadzie abonamentu. Ma ona miesięczne wypowiedzenie, jednak posiadać ją musimy minimum 3 miesiące. Jej koszt to tylko 6,50 euro jeśli chodzi o osobę dorosłą.

German Rail Pass jest kolejną kartą, oferującą nam tańsze podróże. Możemy używać jej przez kilka określonych dni w okresie jednego miesiąca (minimum 3 maksimum 10), lub maksymalnie 15 dni codziennie. Ta karta jest tańsza dla osób poniżej 26 roku życia. Również kupno dwóch biletów od razu nam się bardziej opłaca. Nie jest to jednak tania karta. Tak naprawdę im więcej dni wykupimy, tym bardziej opłaca nam się faktycznie w nią inwestować.

Mamy także opcję zakupu biletu weekendowego, który określa się mianem Schönes-Wochenende-Ticket. Jego ważność zaczyna się o północy w piątek, a kończy o 3 w nocy w poniedziałek. Maksymalnie mogą korzystać z niego 4 osoby za odpowiednią dopłatą. Nie obowiązuje ona tylko dzieci poniżej 15 roku życia.

Quer-durchs-Land-Ticket natomiast umożliwia nam podróżowanie po całych Niemczech. Również mogą dołączyć do tej opcji 4 osoby za opłatą i dzieci do 15 roku życia za darmo. Można z tej opcji korzystać od poniedziałku do piątku.

Prywatne linie pociągów

Po Niemczech prócz Deutsche Bahn, linii państwowej, jeżdżą także prywatne. Są one znacznie tańsze i czasem można natrafić na świetne okazje cenowe.

Tani transport autobusowy

Jednak zdecydowanie najtańsze są w Niemczech autobusy. Czasem warto skorzystać właśnie z tej opcji, nawet jeśli nadłożymy nieco drogi. Jesteśmy bowiem w stanie nieco zaoszczędzić. Po Niemczech jeżdżą chociażby Eurolines czy też FlixBus.