Wypoczynek nad wodą - gdzie warto się wybrać o każdej porze roku?

10 listopada 2021

Wypoczynek nad wodą ma bardzo wiele zalet, które coraz częściej doceniają osoby w każdym wieku uprawiając sporty wodne. Niemniej jednak wiele z nich uważa, że nad wodę można wyjechać jedynie latem, gdy temperatura umożliwia swobodne kąpiele. Tymczasem okazuje się, że wczasy nad wodą są dla nas dostępne o każdej porze roku. Gdzie warto się wybrać?

Wakacje nad morzem

Co roku nad polskie morze udaje się bardzo wielu turystów, głównie w sezonie letnim. Z drugiej jednak strony to właśnie zimą powietrze jest przepełnione jodem, który ma dobroczynne działanie na nasz organizm. To właśnie w miejscowościach nadmorskich zlokalizowanych jest wiele uzdrowisk oraz ośrodków sanatoryjnych, ponieważ morskie powietrze znacznie wspomaga proces leczenia wielu chorób przewlekłych oraz rekonwalescencji. Dodatkowo spacer po plaży pozwala zebrać myśli i nieco oderwać się od codziennych problemów. Jeśli latem chodzimy po piasku boso, to fundujemy swoim stopom naturalny peeling, którego nie znajdziemy w żadnej, nawet najlepszej drogerii. Szum fal działa kojąco na nasz organizm, pozwala odpocząć i zregenerować siły. Nad morze można wybrać się latem na dłuższy urlop bądź o każdej innej porze roku, na przykład na weekend.

Wypoczynek nad jeziorem

Kolejnym miejscem, nad które możemy udać się, aby odpocząć, są jeziora. Zwykle jest tam nieco spokojniej niż nad morzem, szczególnie w szczycie sezonu letniego. Nad jeziorem możemy podziwiać bujną przyrodę, na przykład podczas długich spacerów. Latem możemy nieco chłodzić się w wodzie bądź pożeglować. Na turystów czekają także inne atrakcje, takie jak na przykład rowerki wodne, kajaki. Warto mieć na uwadze, że w jeziorach woda jest stosunkowo ciepła, ponieważ zbiornik nie ma dodatkowego dopływu. Z tego też powodu w jeziorach mogą kąpać się nawet dzieci, niemniej jednak tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.

Dla wielu osób bardzo istotny jest fakt, iż nad jeziorami zazwyczaj nie wieje tak silny wiatr, jak nad morzem. Co więcej, to właśnie nad jeziorami czeka na turystów bardzo wiele ciekawych atrakcji, które oferują między innymi ośrodki wypoczynkowe. Hotel nad jeziorem pozwala nie tylko skorzystać z uroków okolicznej przyrody (warto wspomnieć na przykład o pokojach z pięknymi widokami), ale również zadbać o swoje ciało i dobre samopoczucie. W hotelu można skorzystać z oferty spa, zażyć nieco aktywności fizycznej, a także skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej. Dzięki temu nawet w niepogodne dni nie sposób się nudzić. Co ważne, nad jezioro można przyjechać o każdej porze roku. Okoliczną przyrodę warto podziwiać w szczególności jesienią, gdy gama kolorystyczna jest niezwykle bogata, a wręcz pasjonująca oraz wiosną, gdy wszystko dopiero budzi się do życia.

Wycieczka nad zalew

Często zdarza się, że pomimo najszczerszych chęci nie mamy możliwości wyjechać nad morze czy nad jezioro, chociażby na weekend. Warto wtedy wybrać się na popołudniową wycieczkę nad zalew bądź nawet nad rzekę, które z pewnością znajdują się gdzieś w naszej okolicy. Woda bowiem działa na nas kojąco - niektórzy potrafią wręcz godzinami patrzeć na zbiorniki wodne i podziwiać okoliczne krajobrazy. Niezwykle istotny jest przy tym kontakt z naturą, którego bardzo często brakuje osobom zapracowanym. Na krótką wycieczkę dobrze jest wybrać się o każdej porze roku - latem najczęściej możemy skorzystać z dodatkowych rozrywek, jakimi są na przykład kajaki bądź rowerki wodne, natomiast gdy na zewnątrz jest nieco chłodniej, a nad wodę przyjeżdża niewiele osób, to jest to doskonała okazja do tego, aby zebrać myśli i oderwać się od codzienności. 

Artykuł partnera