Jak podróżować po Ukrainie? Autobusy, pociągi, marszrutki oraz taksówki

13 sierpnia 2018

Niskie ceny, atrakcyjna dzika przyroda, mnóstwo zabytków i wspólna historia naszych krajów - czy to nie jest wystarczające, by pomyśleć o wyprawie na Ukrainę? Rozległość tego kraju jest na tyle duża, że podczas naszych wypraw będziemy zmuszeni pokonywać ogromne odległości. Jak więc podróżować komfortowo po Ukrainie i się nie pogubić?

Jak dostać się na Ukrainę?

Opcji jest dużo. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Najszybciej będzie polecieć samolotem. Obecnie bez problemu polecimy do Lwowa, Odessy, Kijowa i Charkowa z większości dużych lotnisk w Polsce. Należy jednak wziąć pod uwagę, że taka przyjemność może kosztować nas nawet ponad 500zł za lot w obie strony (a niekiedy nawet w jedną). Jeśli jednak zarezerwujemy samolot odpowiednio wcześnie i poza weekendami, to cena może okazać się dużo niższa.

Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest autobus. Coraz więcej przewoźników oferuje nam obecnie takie trasy. Na Ukrainę dojedziemy z większości dużych polskich miast, a na Podkarpaciu jest to obecnie jeden z najpopularniejszych kierunków dostępny praktycznie z każdego powiatu. Ten środek transportu (zwłaszcza z zachodnich krańców Polski) jest jednak nieco niewygodny i czasochłonny, jednak dużo tańszy niż samolot.

Do rozważenia jest także kole. Pociągi są droższe od autobusów, ale w zamian za to oferują dużo większy komfort. Należy jednak pamiętać, że bilety na pociąg można kupić tylko w kasie dworcowej. Największą ofertę kierunków otrzymamy z Przemyśla, ale z Krakowa czy Warszawy bez problem dostaniemy się do Lwowa i Kijowa.

Dużo osób preferuje rozwiązanie mieszane. Dojeżdżają do przejścia w Medyce, pieszo przekraczają granicę po czym wsiadają w lokalną marszrutke do Lwowa.

Dworce kolejowe i autobusowe

Ukraińskie dworce w dużych miastach to prawdziwe dzieła sztuki. Wszystkie są bardzo funkcjonalne, przestrzenne i oferują szeroką gamę usług dla podróżnego. Dużo gorzej jest w małych wsiach i miasteczkach, gdzie autobusy jeżdżą jak im się żywnie podoba, a stan przystanków pozostawia wiele do życzenia. Dużym problemem w ukraińskich miastach jest także fakt, że dworce kolejowe i autobusowe są zlokalizowane dość daleko od siebie. Z tego powodu należy wcześniej dobrze zaplanować swoją podróż.

komunikacja na Ukrainie

Autobusy

Najpopularniejszy środek transportu. Kursują bardzo często, a bilety są względnie tanie. Nie należy jednak spodziewać się dobrych warunków jazdy. Pojazdy są stare, często uszkodzone, a jakość dróg jest jeszcze gorsza niż w Polsce. Bilety można zakupić zarówno na dworcach jak i przez Internet.

Pociągi

Dużo lepszy sposób na poruszanie się po Ukrainie. Bilety na pociągi są jednak limitowane i po wprowadzeniu do sprzedaży bardzo szybko znikają. Z tego powodu, planując podróż pociągiem, trzeba się liczyć z tym, że jeśli nie kupimy biletu odpowiednio szybko to możemy utknąć w danej miejscowości.

Marszrutka

Niewielkie, kilkuosobowe busiki. Tanie i bardzo popularny sposób transportu na małe odległości. Zazwyczaj płaci się przy wysiadaniu.

Taksówki

Równie przyjemny sposób transportu. Niewiele droższe od standardowego transportu miejskiego.