Jak podróżować po Włoszech? Pociągi, autobusy i komunikacja miejska.

10 sierpnia 2018

Włochy słyną z ogromnej liczby pięknych i zabytkowych miejsc. Podczas wyjazdu warto postarać się zwiedzić przynajmniej kilka z nich. Jak to zrobić? Najlepiej korzystając z kolei, chociaż nie jest to jedyna dostępna opcja.

Pociągi

Nie ulega wątpliwości, że pociągi są jednym z najwygodniejszych środków transportu. Podobnie jak w naszym kraju i we Włoszech znajdziemy kilku różnych przewoźników. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zapoznanie się z ich ofertą tak, aby planowana przez nas podróż odbyła się bez niespodzianek.

Z reguły włoskie pociągi przyjeżdżają bez większych opóźnień, aczkolwiek w przypadku przewoźników regionalnych, w okresie wakacyjnym, mogą się one pojawić. Aby nie denerwować się jednak zbytnio, wszystkie pociągi można śledzić za pomocą aplikacji ViaggiaTreno.

Przewoźnicy

Trenitalia jest głównym włoskim przewoźnikiem obsługującym większość tras. Bilety na pociągi możemy kupić na jego oficjalnej stronie. Tam też możemy znaleźć aktualne rozkłady jazdy i wszystkie ważne z punktu widzenia pasażera informacje.  

Italo jest prywatnym przewoźnikiem obsługującym część linii szybkich kolei, zwłaszcza na północy Włoch oraz w Rzymie, Neapolu i Salerno. Co warte zaznaczenie bilety kupowane wcześniej są tańsze i przewoźnik oferuje szereg zniżek, o czym dokładniej można przeczytać na jego stronie internetowej.

Trenord - regionalny przewoźnik rejonu Lombardia. Jego bilety, co bardzo ważne dla pasażerów, można kupić zarówno na oficjalnej stronie, jak i poprzez Trenitalia.

Oprócz wyżej wymienionych działają jeszcze inni, mali przewoźnicy działający na lokalnych rynkach - na przykład Ampuli.

pociągi we Włoszech

Typy pociągów

We Włoszech można wyróżnić kilka rodzajów pociągów. Różnią się one przede wszystkim poziomem komfortu i rozwijanymi prędkościami.

  • Frecce (koleje szybkich prędkości, AV) - najdroższe, ale zarazem najszybsze pociągi we Włoszech. Prędkość, jaką osiągają, waha się w okolicach około 300 km/h, aczkolwiek technologicznie możliwe jest osiągnięcie nawet 400 km/h. Koleje AV występują w trzech rodzajach - Frecciarossa, Frecciargento i Frecciabianca. 
  • Pomimo lat inwestycji, na dziś dzień istnieje tylko jedna trasa pozwalająca osiągać maksymalne prędkości. Jest to połączenie Turynu z Salerno i jest obsługiwane przez Frecciarossa.
  • Oprócz tej trasy istnieje kilka tras, na których pociągi osiągają mniejsze prędkości (do 250 km/h), takich jak Turyn - Werona, czy Turyn - Wenecja oraz Rzym - Bari. Trasy te obsługiwane są przez Frecciargento.
  • Najwolniejszą i najmniej komfortową opcją są pociągi Frecciabianca. Dzięki wykorzystaniu jednak zwykłej infrastruktury ich trasy obejmują bardzo wiele mniejszych miast.
  • InterCity (IC) - pociągi łączące duże i średnie miasta. Swoim funkcjonowaniem bardzo przypominają polskie koleje o tej samej nazwie. Podobnie jak w przypadku kolei AV, pociągi IC wymagają wcześniejszej rezerwacji miejsc.
  • Pociągi regionalne (RV, R) - najtańsze pociągi, niewymagające wcześniejszej rezerwacji. Ich znaczącą wadą są częste przepełnienie i najniższy poziom komfortu.