Ryanair

17 sierpnia 2018

Irlandzki przewoźnik Ryanair to najpopularniejszy low-cost w Europie. Ma ogromne zainteresowanie ze względu na niskie ceny, a sama nazwa bywa trudna do wymówienia dla klientów. 

Rayner, Rayanair, Raynair albo Rynair, a nawet Rajaner - zdarzają się, że tak mówią klienci na te linię lotniczą. Obsługuje ona prawie 100 portów naszego kontynentu i jeden w Maroku. Samoloty Ryanair lądują na wielu polskich lotniskach, a w siatce połączeń irlandzkich linii przybywają każdego roku nowe kierunki.

Linie założyli członkowie rodziny Rymanów. Pierwsze loty odbyły się samolotami Embraer Bandeirante na trasie Waterford - Londyn Gatwick. Rok później linie zaczęły latać miedzy Dublinem a Londynem Luton.

Co roku zwiększa się liczba klientów Ryanaira. W wyniku poniesionych strat w 1991 roku zarząd linii wprowadził program restrukturyzacji, dzięki któremu przewoźnik stał się największą w Europie niskokosztową liniąw  zakresie lotnictwa cywilnego. Od 2000 roku można kupić bilety przez internet. Główną siedzibę linii lotniczej jest Dublin. Przewoźnik uznany został przez Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych oraz Urząd Do Spraw Lotnictwa Cywilnego Wielkiej Brytanii za najbardziej punktualną linię lotniczą Europy.

Bagaż podręczny Ryanair

Bagaż, który każdy może mieć ze sobą powienien mieć wymiary  55 x 40 x 20 cm oraz nie przekraczać wagi 10kg. Oprócz tego można mieć przy sobie drugi, podręczny bagaż, który można zabrać na pokład samolotu. Jego wymiary nie powinny przekraczać 35 x 20 x 20 cm. W tym przypadku waga nie ma znaczenia. Może to być damska torebka, torba z laptopem, dziecięcy plecak lub torba z zakupami ze sklepu wolnocłowego. Te dwa bagaże są wliczone w cenę każdego biletu Ryanair. Od stycznia 2018 roku pasażerowie wpuszczani są na pokład jedynie z dodatkową torbą. Natomiast mały bagaż zostawia się pracownikowi przy bramce (bezpłatnie). Wyjątkiem są osoby, które wykupiły bilet w taryfach Flexi Plus, Plus lub Family Plus, mogą wejść na pokład z obiema sztukami.

Jest ściśle określone co można zabrać do bagażu podręcznego. Ryanair, jak każda linia sprawdza bagaż podręczny każdego pasażera przed każdym lotem. Ze względów bezpieczeństwa nie wolno wnosić na pokład płynów w innych opakowaniach niż ściśle określone – każdy pojemnik na płyn musi mieścić maksymalnie 100 ml płynu, być przezroczysty, a wszystkie buteleczki muszą mieścić się w jednym, litrowym worku. Oznacza to, ze każdy pasażer może wnieść na pokład maksymalnie 1 litr płynów – szamponu, żelu pod prysznic, płynu do płukania ust itp.

Wyjątkiem jest pokarm dla dzieci i leki. Należy je zgłosić osobno podczas kontroli. Zazwyczaj rodzic musi spróbować płynu. Te produkty można jednak przewozić tylko w ilości potrzebnej podczas podróży.

Bagaż rejestrowany Ryanair

Każdy pasażer ma możliwość dokupienia bagażu rejestrowanego, ponieważ nie jest on wliczony w cenę biletu. Na jedną osobę przypadają trzy walizki (każda o wadze do 20kg). Wymiary bagażu to maksymalnie 81 x 119 x 119 cm.

Cena za bagaż rejestrowany jest związana z datą podróży i miejscem zakupu. Jeśli zdecydujemy się na bagaż przed odlotem zaplacimy dużo więcej niż gdybyśmy wykupili go wcześniej przez internet. W liniach Ryanair płaci się za każdy kilogram nadbagażu.

Zawartość bagażu rejestrowanego w liniach Ryanair może być skontrolowana na lotnisku tak samo jak w innych liniach lotniczych. Nie można zabierać substancji łatwopalnych czy wybuchowych. To, czy i jakie ilości żywności, alkoholu czy papierosów można przewozić w bagażu rejestrowanym, zależy od trasy podróży i obowiązujących na niej przepisów celnych.

odprawa online

Odprawa online

Jeśli zdecydujemy się na lot liniami Ryanair będziemy mieli możliwość odprawy online od 2 dni do 2 godzin przed odlotem oraz kupna wybranego miescam na pokładzie samolotu. Odprawa online to uzupełnienie niezbędnych informacji o pasażerach i każdy musi ją wykonać. Po jej zakończeniu trzeba wydrukować kartę pokładową, którą później (wraz z dokumentem użytym do odprawy) należy pokazać na lotnisku podczas samej odprawy. Opcja odprawy jest możliwa także na lotnisku jednak brak karty pokładowej to dodatkowe koszty. Ich wysokość ustala Ryanair.

Klasy rezerwacyjne

Ryanair daje możliwość kilku taryf. Taryfa Standardowa jest najtańsza i nie zawiera żadnych przywilejów, a za dodatkowe usługi trzeba płacić. Wyższe taryfy to więcej przywilejów i usług. Taryfa Plus to możliwość zabrania ze sobą na pokład jednej sztuki bagażu rejestrowanego, gwarancja pierwszeństwa wejścia na pokład (i zabrania ze sobą do kabiny darmowego bagażu podręcznego), a także możliwość wyboru miejsca w samolocie. Taryfa Flexi Plus z kolei umożliwia modyfikację daty i trasy lotu. Taryfa Family Plus daje zniżki dla podróżujących rodzin. 

Flota

Ryanair posiada samoloty typu Boeing 737-800. W barwach linii lata ok. 300 maszyn tego typu. Ich średni wiek to ok. 5,5 roku.

Boeingi 737 to samoloty średniego zasięgu, które są najpopularniejsze na świecie. Boeingi 737-800, które są na wyposażeniu linii Ryanair, mogą zabrać na pokład do 189 pasażerów, mimo większej ilości siedzeń, które posiadają (chodzi o certyfikat, który posiadają). 

Boeing 737-800 osiąga prędkość do 840 km/h. Bez lądowania może przelecieć 5420 km. Osiąga pułap do 12 496 m. Ma 39 m długości, a rozpiętość skrzydeł - 34 m. Waży 40 410 kg.

W ciągu najbliższych lat Ryanair ma zwiększyć ilości maszyn tego typu o prawie 200 sztuk.  Linia rozważa również możliwość dokupienia 100 samolotów typu Boeing 737 MAX 200. Jeśli tak się stanie, do 2024 roku flota Ryanair będzie liczyła ok. 520 samolotów, na pokładach których rocznie podróżować będzie ok. 160 mln pasażerów.

Dublin port lotniczy

Port lotniczy Dublin

Te międzynarodowe lotnisko to główna baza lotnicza nie tylko dla Ryanaira. Jest to lotnisko, które plasuje się w pierwszej dziesiątce najbardziej ruchliwych lotnisk Europy. Niedlakeo niego są dwa hotele, wypożyczalnia samochodów, bary, kawiarnie, restauracje, przeróżne sklepy, a wśród nich te bezcłowe. Na terenie portu działa płatny bezprzewodowy internet. Można też skorzystać z licznych kiosków internetowych.

Posiłki

Linia Ryanair nie oferuje darmowych posiłków podczas lotu. Jest możliwość kupienia przekąsek czy napojów lub alkoholi w barze pokładowym. 

Dodatkowe usługi

Na pokładzie samolotów jest również bar i sklepik, w którym można nabyć kosmetyki, markowe perfumy, biżuterię i gadżety przewoźnika.