EasyJet

21 sierpnia 2018

EasyJet to tanie linie lotnicze wywodzące się z Wielkiej Brytanii. Główną siedzibą firmy jest port lotniczy Londyn Luton (LTN). W 1995 linie rozpoczęły swoją działalność, ale pierwszy międzynarodowy rejs odbył się dwa lata później. Głównym celem przewoźnika jest zapewnienie podróżującemu jak najniższej ceny za bilety zachowując jednocześnie komfort podróży. Oferta easyJet obejmuje ponad 800 tras do ponad 30 krajów, głównie na terenie Europy. Nowoczesna i młoda flota wyposażona jest w samoloty marki Airbus. Kod IATA easyJet to U2.

Bagaż

Każdy pasażer ma prawo do wniesienia na pokład bagażu podręcznego o określonych wymiarach. Jeśli w schowkach braknie miejsca, przewoźnik może wstawić go do luku bagażowego. W bagażu nie należy przewozić niedozwolonych i niebezpiecznych przedmiotów. Bagaż rejestrowany w easyJet jest płatny, a jego wymiary i waga są ściśle określone w regulaminie. Przekroczenie obowiązujących limitów wiąże się z dodatkową, dość wysoką opłatą.

Klasy rezerwacyjne

Linie oferują dwie taryfy: ekonomiczną i Flexi. Ta pierwsza jest mocno ograniczona i pozwala jedynie na wniesienie bagażu podręcznego na pokład i przelot do miejsca destynacji. Druga natomiast oferuje dodatkowy przedmiot do wniesienia na pokład, w cenie zawiera bagaż rejestrowany, a podróżujący nią mają możliwość wybrania dowolnego miejsca na kładzie. Pasażerowie klasy standardowej mają automatycznie przedzielane miejsce w samolocie podczas odprawy, ale mogą za dodatkową opłatą wybrać sobie inne.

Odprawa online

Jest bezpłatna i można ją przeprowadzić od 30 dni przed podróżą do 2h przed startem samolotu. Firma oferuje możliwość skorzystania z aplikacji mobilnej, dzięki której nie trzeba będzie drukować karty pokładowej.
Odprawa na lotnisku jest możliwa na 2h przed podróżą, jednak pasażerowie muszą odprawić się najpóźniej na 40 min przed lotem.

EasyJet flota

Flota

Na początku linia lotnicza korzystała z samolotów firmy Boening, a obecnie przewoźnik dysponuje kilkuset samolotami typu Airbus A319, A320 oraz A320n.

Port lotniczy Londyn-Luton

Główna siedziba linii lotniczych EasyJet. Zlokalizowany 55km od Londynu port, jest jednym z najpopularniejszych lotnisk w Wielkiej Brytanii. W 2017 roku obsłużył 15,8 miliona pasażerów. Na terenie obiektu działają sklepy, kawiarnie, restauracje, usługi, wypożyczalnie samochodów, pokój modlitw, dostępne są także bankomaty. Podróżujący mogą także za darmo korzystać z sieci WiFi. Do centrum Londynu dojechać można taksówką, autobusami i pociągami.

Posiłki

Dodatkowa usługa, nie wliczona w cenę biletu. Pasażerowie na pokładzie mogą skorzystać z bogatego menu oferującego posiłki, alkohol, napoje i przekąski. Podróżując w taryfie Flexi otrzymują bon do wykorzystania w trakcie lotu.

Dodatkowe usługi

Podczas lotu pasażerowie mogą czytać na podkładzie gazetę Traveller. Dla dzieci i znudzonych pasażerów przygotowano puzzle oraz różnego rodzaju gry, w które można grać bez potrzeby wstawania z siedzeń. Klienci easyJet mogą także przystąpić do programu lojalnościowego i uzyskać kartę easyJet Plus. Członkostwo w programie jest niestety płatne, ale w zamian otrzymujemy szereg udogodnień i bonusów takich jak np. darmowy wybór miejsca, szybsze wejście na pokład czy możliwość zmiany rezerwacji.