Jak znaleźć tanie loty - aplikacje, rady i wyszukiwarki

7 sierpnia 2018

Często można usłyszeć o tanich lotach. Istnieją osoby, którym udało się zapłacić za bilet 1-5zł, ale te czasu już dawno minęły. Jednakże nadal możliwe jest tanie latanie. Trzeba po prostu przeszukać wszelkie dostępne miejsca, aby zrozumieć jak funkcjonują wyszukiwarki do lotów i używać paru zasad. Niżej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące mniej więcej 100 lotów na przełomie 4 lat. Cały artykuł opowiada o podróżach po UE oraz powiązanych państwach.

Latam tanio

Gdy otworzyły się pierwsze tanie linie, latanie samolotem stało się możliwe praktyczne dla każdego. Jednakże ich "taniość" opiera się na ograniczaniu konkretnych usług jak i dodatkowej płatności za te, które mogłyby się wydawać darmowe.

Sposób działania

Wśród najczęstszych sposobów znajdują się:

  • bagaż nadawany - nie ma go w cenie biletu.
  • bagaż podręczny - darmowy tylko do określonej liczby i wymiarów. Po przekroczeniu ich trzeba dopłacić daną sumę pieniędzy.
  • lotniska w pewnej odległości od miast
  • nietypowe pory - lądowanie lub wylot mają miejsce o dziwnych godzinach, często nocnych. Głównie ma to miejsce gdy kierujemy się na główne lotnisko
  • usługi pokładowe - chcąc kupić coś na pokładzie kosztuje to zwykle drożej
  • rękawy - nie używa się ich, a to może być nieprzyjemne gdy temperatura jest niska lub różni się od miejsca wylotu
  • mało miejsca
  • czekanie
  • dofinansowania - tanie linie, dzięki dofinansowaniom zgadzają się na używani lotniska obok małych miejscowości

Nie ma to jednak aż takiego wpływu na krótkie podróże. Dobrze jest jednak wiedzieć jak to wszystko działa i dlaczego ceny biletów są tak niskie jak są. Warto sprawdzić czy na dłuższych wakacjach nie opłaca się nam bardziej skorzystać z linii lotniczej z normalnymi cenami. Może się ona bowiem okazać ostatecznie dużo tańsza. Wszystko przez namnażające się koszta - trzeba zapłacić za dodatkową dobę w hotelu, w którym będziemy tylko spać. Dojazd z obrzeży też swoje kosztuje, nie wspominając już o samym bagażu rejestrowanym. Tradycyjna linia może wylądować o normalnej porze, być bliżej, a rejestrowany bagaż, oprócz podręcznego zwykle jest wliczony w cenę. Jednakże, obojętnie jak korzystne wszystko by nie wyglądało, dobrze jest samemu sporządzić rozpiskę wszystkich kosztów i dopiero potem decydować się na zakup.

tanie loty

Rejestrowanie lotów tanich

Dojazd - Czasami sam dojazd z lotniska do miasta może być droższy od samego lotu. Często jest to spowodowane dziwnymi porami przemieszczania się lub tak słabą komunikacją, że pozostaje jedynie wzięcie taksówki. Nie każde lotnisko pozwala ponadto na spokojne przeczekanie w środku. Ponadto niektóre hotele, hostele itp. nie dają możliwości nocnego meldunku.
Zima - Zazwyczaj sam bilet jest tani, ale wiele atrakcji jest zamkniętych na ten okres roku lub czas ich otwarcia jest znacznie krótszy.

Środek tygodnia

Jeśli się da, dobrze jest wybierać loty będące w środku tygodnia. Mniej osób będzie wtedy podróżować. Ponadto często muzea i inne atrakcje zamknięte są w takie dni jak wtorek czy poniedziałek. Jednakże w tym pierwszym dniu, poranne loty mogą kosztować więcej z powodu powrotu pracujących do pracy. Najbardziej odpowiedni może być wtorek - piątek. Wszystko jest oczywiście zależne od relacji.

Lotów lepiej szukać kilka miesięcy wcześniej i brać pod uwagę wylot/przylot kilka dni wcześniej/później.