Jak podróżować po Grecji? Autobusy, pociągi, rejsy oraz komunikacja publiczna

9 sierpnia 2018

Wiele osób wybiera się do Grecji ze zorganizowaną wycieczką, jednak coraz więcej turystów decyduje się na samodzielne zwiedzanie tej historycznej krainy. Komunikacja publiczna w Grecji wydaje się być skomplikowana, dlatego przygotowaliśmy krótki opis dostępnych możliwości i rady, które ułatwią każdą podróż.

Autobusy

Głównym środkiem komunikacji międzymiastowej w Grecji są autobusy. Ich obsługą zajmuje się organizacja KTEL - stowarzyszenie wielu przewoźników, z których każdy jest niezależną firmą, posiada własny system biletowy oraz sposób działania. Wiele z organizacji nie nadąża za nowinkami technicznymi, często próżno szukać informacji o rozkładach online, nie mówiąc o możliwości rezerwacji online.

Każdy KTEL zajmuje się jednym okręgiem/trasą, ich działalność nie nakłada się na siebie. Największym problemem jest jednak to, że różne KTEL-e odjeżdżają z różnych dworców w obrębie jednego miasta, musimy więc upewnić się, czy wybieramy się na dobry dworzec autobusowy.

Bilety w większości przypadków kupujemy w okienku na dworcu lub w samym autobusie, możliwość zakupu online to rzadkość. W sezonie lepiej podejść do okienka dzień lub kilka godzin wcześniej, aby mieć pewność, że nie zabraknie miejsc.  Podobnie ma się kwestia z powrotem, nie jest rozważnym zostawiać powrót na ostatni autobus, jeśli nie mamy biletu - może się okazać, że zabraknie dla nas miejsca. Zawsze też lepiej sprawdzić czy rozkład znaleziony np. w internecie jest poprawny, gdyż zmiany rozkładów są w Grecji na porządku dziennym.

Sezon letni i zimowy

W przypadku wielu autobusów obsługujących trasy turystyczne istnieje podział na rozkład letni i zimowy. Zawsze sprawdźmy, czy rozkład przez nas znaleziony na pewno jest rozkładem na konkretny okres, gdyż  niektóre linie nie kursują w okresie zimowym.

Regiony i odpowiedzialne za nie KTEL-e

W tej sekcji zebraliśmy kilka najważniejszych tras, które mogą zainteresować turystów, razem z podstawowymi informacjami. Lista ta jest ciągle rozwijana i aktualizowana.

Ateny - Peloponez

Autobusy do miast na Peloponez odjeżdżają z dworca autobusowego znajdującego się na ulicy Leoforos Kifisou 100 (KTEL Kifisou) - większość obsługuje KTEL Argolida. Oprócz Peloponez dworzec obsługuje też autobusy udające się na północ kraju. Dworzec znajduje się kawałek drogi od centrum miasta, dojedziemy do niego komunikacją miejską, z Placu Omonia dojeżdża tam autobus linii 051, a z lotniska autobus x93. Połączenia między miastami na Peloponez nie są już tak wygodne, ciężko jest odwiedzić więcej niż dwa miasta w jeden dzień. Najlepszą kombinacją jest Nauplion i Epidaurus, lub Nauplion i Mykeny - każda obsługiwana w innym okienku.

Ateny

Ateny - Przylądek Sunion

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc poza Atenami jest przylądek Sunion. Możemy dojechać do niego korzystając z usług firmy KTEL Attikis. Koszt przejazdu w jedną stronę to 6,90€.

Autobus odjeżdża z okolic parku Pedion tou Areos, przy ulicy Leof Alexandras, naprzeciwko dużego pomnika. Autobusy są białe i są w miarę nowe w porównaniu do innych odjeżdżających z okolicznych przystanków..
Na przylądek można pojechać na cały dzień, ostatni autobus wraca do Aten o zachodzie słońca. Rozkłady jazdy są wypisane po angielsku w budce z biletami, łatwo poznać, bo to jedyna trasa rozpisana w innym języku niż grecki.

Ateny - Delfy

Przejazdy z Aten do miasta Delfy obsługuje KTEL Fokidas. Jest to trasa Ateny - Amfissa, która zatrzymuje się po drodze w Livadei, Arahovie, Delfach oraz Itei. Rozkłady umożliwiają wyjazd na cały dzień do miasta Delfy i zwiedzenie świątyni oraz muzeum. Pierwszy autobus z Aten rusza o 7:30, a ostatni powrót jest o 18:15, a czas przejazdu to ok. 2,5 h. Autobus zatrzymuje się w Delfach, w miasteczku, kilkaset metrów od świątyni. 

Saloniki - Obszar Macedonia

Komunikacje na obszarze greckiej Macedonii obsługuje firma KTEL Macedonia. Autobusy odjeżdżają z dworca Macedonia Intercity Coach Station (adres Giannitson 244, Thessaloniki 546 28). To główny dworzec autobusowy regionu, odjeżdżają z niego również autobusy w inne rejony Grecji.

Dworce autobusowe

Dworce autobusowe w Grecji z reguły są dość nieprzyjemne, i przypominają dworce z polskich miast sprzed dekady - dodatkowo, mało kto zna tam angielski, a rozkłady są często wywieszone jedynie w języku greckim lub zawierają tylko szczątkowe oznaczenia. Na pewno dworce nie są przyjemnym miejscem z samego rana, ani późnym wieczorem, również w Atenach okolica dworców nie jest zachęcająca.

Pociągi

Pociągi nie są popularnym środkiem transportu wśród Greków, na niektórych trasach spotkamy przede wszystkim turystów. Trasa kolejowa obsługuje jednak tylko transport pomiędzy niektórymi dużymi miastami, lub zatrzymuje się na początku planowanej trasy, np. w przypadku pociągów na Peloponez dojedziemy do znajdującej się na północy Patry. Na szczęście możliwe jest sprawdzenie rozkładów na oficjalnej stronie kolei i zakup biletów online (czasem z wyborem miejsca). Niestety, kolej grecka nie podąża za technologią i bilety na niektórych trasach sprawdzane przez kontrolera na podstawie listy nazwisk osób, które zakupiły bilet online.