Wakacje to czas podróży. Wiele osób nie wyobraża sobie jednak wyjazdu bez swojego psa. Jak zatem zabezpieczyć zwierzaka, aby podróż była dla niego bezpieczna? Przede wszystkim należy upewnić się, że w miejscu przeznaczenia zwierzak będzie tolerowany. To bardzo ważne podczas wyjazdu za granicę.
Przewóz psa za granicę
Wycieczki z psem po Europie nie są zbyt kłopoltiwe. Większość krajów UE korzysta z tych samych rozwiązań prawnych. Psa trzeba jedynie wyposażyć w chipa, który pozwala na jego identyfikację. Honorowane są również tatuaże powstałe przed rokiem 2011. Należy posiadać także paszport z informacją o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
Niektóre kraje mają jednak bardziej skomplikowane procedury. W przypadku Malty, Irlandii, Finlandii czy Wielkiej Brytanii psa trzeba zabezpieczyć przeciwko tasiemcowi. Leki należy mu podać na od 24 do 120 godzin przed przekroczeniem granicy. Najbardziej restrykcyjne przepisy obowiązują jednak w Australii./ Tam w zasadzie zabranie psa na krótki wyjazd nie jest możliwe. Obowiązuje bowiem miesięczna kwarantanna, a wcześniej pół roku pies musi spędzić w kraju zatwierdzonym.
Szczególnie warto zachować uwagę gdy pies nie ma jeszcze 3 miesięcy lub zaliczany jest do ras niebezpiecznych. Do niektórych krajów takich psów przywozić nie wolno, albo trzeba spełnić dodatkowe wymagania. W skrajnych wypadkach może dojść nawet do uśpienia zwierzaka.
Bezpieczny transport psa
Jeśli korzysta się z transportu publicznego, należy dostosować się do przepisów przewoźnika. W autobusie czy pociągu pies musi mieć smycz i kaganiec. Nieco trudniej jest w samolocie. Niektóre linie w ogóle nie przewożą zwierząt. W przypadku, gdy taka możliwość jest dopuszczalna, warto zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi. Pies, który waży do 8 kg na ogół przewożony może być w kabinie pasażerskiej razem ze swoim właścicielem. Większe zwierzaki podróżują w luku bagażowym.
W samochodzie osobowym warto z kolei zadbać o szelki łączone z zaczepami. Lepszym rozwiązaniem są jednak transportery dla zwierząt.
Gadżety na wakacyjne wyprawy
Przez cały wyjazd pies musi mieć dostęp do świeżej wody. Tutaj sprawdzają się specjalne butelki z poidłami. Nie zajmują one zbyt wiele miejsca, a przy tym są bardzo funkcjonalne. Psa nie należy poić wodą ze stawów, jezior czy fontann. Jest ona bowiem często wzbogacana o substancje chemiczne, co jest dla zwierzaka bardzo groźne. Ponadto trzeba pamiętać, że wiele psów źle znosi upały. Dlatego muszą często odpoczywać w cieniu.
Wakacje to dla psa więcej ruchu Warto więc zadbać o wygodne szelki. Niekiedy mają one dodatkowe kieszenie na woreczki na odchody czy psie smakołyki. w górach przydatne są z kolei specjalne smycze do biegania. Psa należy też wyposażyć w adresatkę z danymi jego właściciela na wypadek zgubienia się.
Dobrze zaplanowane wakacje z psem mogą być naprawdę miłe. W końcu wszystkie psy kochają spacery i poznawanie nowych miejsc. Przede wszystkim jednak należy im zapewnić bezpieczną podróż i cały czas pamiętać o ich potrzebach.